Hasznos Hulladek

Projektinformációk

A projekt finanszírozása

A projekt nettó elszámolható költsége: 10 908 620 189 Ft

Támogatás nettó összege: 10 238 830 910 Ft

A Projekt megvalósításának kezdete: 2013.06.01.

A Projekt kedvezményezettje: Budapest Főváros Önkormányzata

Projekt azonosító: KEOP-1.1.1/B/10-11-2013-0002, KEHOP-3.2.2-15-2016-00001

Támogatási intenzitás: 93,86%

Projekt zárása: 2023.12.01.

A projekt leírása

A Fővárosi Önkormányzat a KEHOP-3.2.2-15-2016-00001 azonosítószámú „A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer környezetbarát technológiáinak bővítése, a hulladékfeldolgozás és újrahasznosítás arányának növelése” elnevezésű projekt (a továbbiakban: Projekt) keretében – az eredeti KEOP-1.1.1/B-10-11-2013-0002 azonosítószámú 2013. július 05. napján megkötött – 2016. november 13. napján létrejött Támogatási Szerződéssel biztosított uniós támogatás felhasználásával valósította meg az alábbi vagyonelemeket.


A Kormány az 1637/2018. (XII.5.) számú a Környezet és Energia Operatív Program keretében finanszírozott egyes szakaszolt projekteknek a 2014-2020 programozási időszakban felmerült, igazolt összes kifizetett költségeinek a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program terhére történő elszámolásról szóló Kormányhatározatban döntött a Projekt forrásszerkezetének módosításáról, ezzel megszüntette a Projekt szakaszolását.

A Projektben megvalósult műszaki tartalom vonatkozásában a Fővárosi Önkormányzatot 5 (öt) éves fenntartási kötelezettség terheli, melynek kezdete a Projekt zárásának időpontja. A Projekt zárására nem került sor, a Fővárosi Önkormányzatot terhelő fenntartási kötelezettség nem vette kezdetét.

A Projekt keretében elvégzett fejlesztések a hasznosított hulladék mennyiség növekedését segítik elő, hozzájárulva ezzel az országos szintű célkitűzések teljesítéséhez. A Projektben megvalósult beruházások elsősorban a fővárosi hulladékgazdálkodási közszolgáltatás hatékonyságának javítását célozzák meg.

Az Európai Unió hulladékgazdálkodási kötelezettségek alapvetően a hulladékok újrafeldolgozását irányozzák elő, így többek között a hulladékképződés csökkentését és a hasznosítási arányok növelését is.

Az Országos Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Tervben (OHKT, 2017) megfogalmazottak szerint a hulladékgazdálkodás fejlesztéseinek főbb irányai a következők:

  • a hulladék lerakással történő ártalmatlanításának háttérbe szorítása;
  • a hulladékból minél több haszonanyag kinyerése;
  • a hulladék energetikai hasznosításának előtérbe helyezése;
  • a meglévő infrastruktúra kihasználása, fejlesztése;
  • a biológiailag lebomló hulladék (zöldhulladék) kezelésének, komposztálásának megoldása;
  • a képződő szennyvíziszap kezelésének hosszú távú megoldása a termelésnövelő hatás kihasználásával vagy a szennyvíziszapban rejlő energia hasznosításával.

A megvalósított fejlesztések műszaki tartalma (épületek, infrastruktúra, eszközök, technológia) az Európai Unió által előirányzott és a OKHT-ban megfogalmazott előírásokat, követelményeket szem előtt tartva került meghatározásra. A Projektben megvalósult fejlesztések hozzájárulnak a hulladékgazdálkodás hatékonyságát célzó célok eléréséhez a hasznosítási arányok növeléséhez.

A Projekt fejlesztés célja a térség hulladékgazdálkodási problémáinak megoldása a környezet állapotának megőrzése mellett.

A KEOP-1.1.1/B-10-11-2013-0002 azonosítószámú projektben megvalósult fejlesztések az alábbiak:

  • lomdaráló berendezés;
  • fémleválasztó berendezés;
  • Szemléletformáló és Újrahasználati Központok létesítése a XV. és a XVIII. kerületben;
  • gázhasznosító rendszer kiépítése
  • Nagyválogatómű létesítése.

A KEHOP-3.2.2-15-2016-00001 azonosítószámú projektben megvalósult fejlesztések a következők:

  • Logisztikai és Szolgáltató központ létesítése;
  • szelektíven gyűjtött hulladékok kezelésére két új utóválogató-előkészítő létesítése a Nagyválogatóműben.

A Projekt keretében beszerzett eszközök kizárólag Budapest közigazgatási területén kerülnek felhasználására, a megépült létesítmények szintén Budapest főváros hulladékának kezelésére szolgálnak.


 

Hasznos Hulladek

infoblokk KoheziosAlap